Hamilelikte bulantı nedenleri ve tavsiyeler

HAMİLELİKTE ŞİDDETLİ MİDE BULANTISI NEDENLERİ VE ÇÖZÜM TAVSİYELERİ

Hamilelik sürecinde en sık rastlanan ve anne adayını en fazla zorlayan dönemler genelde 2. aydan sonra başlayan hamilelik bulantılarıdır. Bu dönem hamileliğin en belirgin göstergelerinden biridir , hatta bazı anne adayları kesilen yada aksayan adet dönemlerinden ziyade bulantılar başlayınca hamile olduklarını farkına varır. Kadın sitesi anne bebek bölümünde ” hamilelik bulantısı nedir ? Nedenleri ve çözüm tavsiyeleri ” yazımıza yer veriyoruz…

 

HAMİLELİKTE ŞİDDETLİ BULANTI

Hamilelikte mide bulantısı neden olur, nasıl geçer

Bazı kadınlar için, kusma olsun ya da olmasın erken bir hamilelik belirtisi mide bulantısıdır; genellikle sabah bulantısı olarak adlandırılır. Bu durum hamile ka­dınların hemen hemen % 70′ini etkiler. İster sabah, ister günün başka bir saatinde ortaya çıksın, genellikle erken başlar ve siz hareket ettikçe gün içinde artar. Bu bulantılar kusmayla, iştahsızlıkla ve belli kokulara karşı aşırı hassasiyetle beraber olabilir…

Gebelikteki bulantı ve kusmanın gün boyunca sürmesi, ayaktan ilaç tedavisine cevap vermemesi, anne adayının normal beslenmesini, günlük faaliyetlerini engellemesi, genel durumunu bozması ya da kilo kaybına yol açması durumunda Hyperemesis Gravidarum (“gebeliğin şiddetli bulantısı”) söz konusu olur. İleri inceleme ve tedavi gerektiren bir durumdur. Gebelikte bulantı ve kusmaya nispeten sık rastlanırken bu denli normal dışı seyir gösteren bulantı ve kusmalara gebeliklerin ancak binde 4’ünde rastlanır.

Hyperemesis gravidarum genellikle genç yaşta ilk gebeliğini yaşayanlarda daha sık görülür. “Şişman” olanlarda, çoğul gebeliği olanlarda ve sosyokültürel seviyesi yüksek olanlarda nispeten daha sıktır. Erken gebelikte aşırı bulantı ve kusmaları olan anne adaylarının gebeliklerinin daha sağlıklı geçtiği ve düşük yapma oranlarının da azaldığı sıklıkla gözlenen ancak bilimsel olarak nedeni aydınlatılamayan bir durumdur. Ancak hyperemesis gelişen ve yetersiz tedavi gören ya da tedaviye cevap vermeyen anne adaylarında bu durum tersine dönebilir. Kilo kaybı, elektrolit dengesizlikleri, besin ve vitaminlerin yetersiz alınması durumunda bebekte gelişme geriliği gelişebilmektedir. Hyperemesis gelişen anne adayının sık sık hastaneye yatmak ve tedavi görmek zorunda kalması uygun tedavi gördüğü sürece gebeliğinin ileri dönemlerini olumsuz etkilemesi söz konusu değildir…

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI NEDENLERİ NELERDİR ? 

Hamileliğin oluşmasıyla birlikte HCG dediğimiz hamilelik hormonu, tiroit bezi hormonu ve kortizol gibi hormonların düzeylerinde değişiklikler başlar ve bu değişikliklerle beyinde bulunan kusmadan sorumlu merkezler uyarılır. Bu da bulantı ve kusma belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olur.

Hormon düzeylerindeki değişiklikler, her hamilede farklı olduğundan bulantı ve kusma da her hamilede aynı değildir. Çoğul hamileliklerde bu hormon düzeyleri daha da fazla olacağından bu kişilerde yakınmalar daha fazla olur. İlk üç ayda  bulantı kusma hissetmeyen hamilelerin oranı yüzde 20’dir. Geri kalan yüzde 80’de de çeşitli derecelerde mide bulantısı görülür. Bu yakınmalar ilk 1-1,5 ayda başlar, 2. ay civarında artabilir, 4. aya doğru da şiddeti azalır.
Pek çok hamile, sabah bulantılarından şikayet eder. Sabah bulantı ve kusmalarının daha belirgin olmasının sebebi, tüm gece boyunca oluşan açlık sonrası mide salgısının artması ve mide sıvısının yemek borusunu uyarmasıdır.

MİDE BULANTILARINI ÖNLEMEK İÇİN ÖNERİLER

Anne adayının şikayetleri hafifse ayaktan ilaçsız tedavi denenebilir: Ayaktan ilaçsız tedavide amaç anne adayının bulantılarla kendisi başa çıkmasını sağlamaktır. Bu amaçla anne adayına şunlar önerilir:

  • Suşi ve çiğ köfte gibi pişmemiş et ve balık türü gıdalar yememelisiniz.
  • Daha çok katı yemekler; tercihen yağsız karbonhidrat içeren tuzlu krakerler, çok sıcak çok soğuk olmayan sıvılar almalı, küçük porsiyonlar  halinde beslenmeli, öğünleri üç ana üç ara öğün şeklinde düzenlemelisiniz.
  • Bu dönemlerde kullanılan bazı vitamin ilaçları da bulantı hissini artırabilir. Bu ilaçlara ara vermenin hiçbir zararı yoktur.
  • Özellikle sıvı almaya özen göstermek oluşabilecek idrar yolu enfeksiyonlarından da koruyacağından tablonun ağırlaşmasını önler.
  • Yatağınızın kenarında kraker ya da bisküvi benzeri gıda maddelerini hazır bulundurun. Sabah bunları yedikten sonra yataktan kalkın.
  • Günlük öğününüzü üç öğünde değil beş ya da altıya bölerek alın.
  • Sıvıları yemekEğer  ne yaparsanız yapın hamilelik sürecinde ki bulantılar geçmiyor yada şiddetleniyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.ler arasında alın. Yemekler esnasında fazla sıvı almayın.
  • Midenize ve bağırsaklarınıza dokunan yiyeceklerden uzak durun.